Transfere en fazla İngiltere para harcadı

Transfere en fazla İngiltere para harcadı

Futbolda yaz transfer sezonunun bitmesine sadece günler kaldı. Avrupa’nın bazı ülkelerinde 1 Eylül 2021 tarihinde sona erecek olan yaz transferi sezonu Türkiye’de ise 8 Eylül 2021 tarihinde tamamlanacak. Son dönemde transfere yüksek meblağlar ödeyen Avrupa ve Türk kulüpleri, koronavirüs pandemisi ile birlikte harcamalarını kısıtlamak zorunda kaldı. FİFA’nın hazırladığı rapor doğrultusunda son 10 yılda tüm dünyada gerçekleşen transferler mercek altına alındı. Peki, son 10 yılda dünyada transfere en fazla para harcayan ülke hangisi? Türkiye’de kulüpler son 10 yılda toplam ne kadar para harcadı?

FİFA, son 10 yılda yapılan transferleri mercek altına aldığı ‘’Ten Years of International Transfers Report’’ adlı raporu yayımladı. Transfere son 10 yılda en fazla para harcayan 30 ülkeye yer verdiği raporda Türkiye, ilk 10 sırada yer alıyor. Listede 5 Asya ülkesi ile birlikte 3 Güney Amerika ülkesi de yer alıyor. Listenin en tepesinde ise Avrupa futbolunun en prestijli ligleri arasında gösterilen İngiltere Premier Ligi yer alıyor. Raporda dikkat en önemli gelişmelerden birisi ise koronavirüs pandemisi ile birlikte yapılan harcamaların kısıtlanması oldu.

İNGİLTERE’DE SON 10 YILDA TOPLAM 12.4 MİLYAR DOLAR PARA HARCANDI

Dünya futbolunun merkezleri arasında gösterilen ve futbolun doğduğu ülke olarak nitelendirilen İngiltere, son 10 yılda transfere en fazla para harcayan ülke oldu. Yayın haklarından, seyirci gelirlerine kadar Avrupa’nın en zengin liglerinden biri olan İngiltere Premier Ligi’nde mücadele eden takımlar, son 10 yılda yaptıkları transferlere 12.4 milyar dolar para harcadı. Ada ülkesinde 2011 yılında transfere harcanan tutar 520 milyon dolarda kalırken, bu ücret son 10 yılda yüzde 213 oranında artış göstererek 1.63 milyar dolara yükseldi. İngiltere’de son 10 yılda transfere en fazla para harcanan sene ise 2018 oldu. İngiliz takımları 2018 yılında 1.95 milyar dolar harcama yaparak bir rekora imza attı.


Bu alanda İngiltere’nin ardından İspanya geldi. Son 10 yılda Gareth Bale, Edin Hazard, Neymar, Luis Suarez ve Toni Kross gibi yıldız isimleri ülkeye getiren İspanyol kulüpleri toplamda 6.7 milyar dolar para harcadı. Özellikle Juventus’un son yıllarda yakaladığı çıkış ile birlikte İtalya ligi de en fazla paranın harcandığı 3. ülke konumunda. İtalyan kulüpleri son 10 yılda transfere toplam 5.6 milyon dolar para harcadı. Son olarak Lionel Messi’yi Fransa futboluna armağan eden PSG, Neymar gibi dünya yıldızlarının transferleri ile birlikte Fransa’yı ilk 5 arasına sokmayı başardı.

TERDROGBA-300x169.jpg

TÜRKİYE LİSTENİN İLK 10’UNDA YER ALIYOR: 2013 YILINDA 195 MİLYON DOLAR HARCANDI

FİFA’nın hazırladığı transfer raporunda son 10 yılda transfere en fazla para harcayan 30 ülke arasında Türkiye ilk 10’da yer alıyor. Yaz ve kış transfer dönemlerini de kapsayan transfer sezonlarında Türkiye, son 10 yılda toplam 1.1 milyon dolar para harcadı. Türk kulüplerinin son dönemde savurgan bir şekilde saçtığı paralar takımlara ciddi ekonomik zararlar verdi. Birçok Türk kulübü, UEFA’nın finansal fair-play ağına takılmış durumda. Türk takımlarının son 10 yılda en fazla para harcadığı yıl ise 2013 oldu. Weslej Sniejder ve Didier Drogba gibi dünya yıldızlarının Türkiye’ye transfer olduğu 2013 yılında Türk kulüplere transfere toplam 195 milyon dolar para harcadı. Son 1.5 yıldır bütün dünyayı etkisi altına alan koronavirüs pandemisi sonrası yapılan harcamalara dikkat eden kulüpler, en son 2020 yılında transfere toplam 76 milyon dolar ücret ödedi.Bu haberler de ilginizi çekebilir:


  • dBu şarkı böyle bitmemeliydi: Messi​

    dTürk kulüplerinin futbolda Avrupa sınavları​
Bu kadar ciddi yatırımın yapıldığı ve transfere son 30 yılda en fazla paranın harcandığı ilk 10 ülke arasında yer alan Türkiye, UEFA’nın ülkeler sıralamasında 17. sırada yer ve kendisinden daha az transfer ücreti ödeyen ülkelerin gerisinde kaldı.
 
Üst