Kartal Kitap Fuarı Üçüncü Gününde Önemli İsimleri Ağırladı

Kartal Kitap Fuarı Üçüncü Gününde Önemli İsimleri Ağırladı

kartal-kitap-fuari-ucuncu-gununde-onemli-isimleri-agirladi.jpg


Kartal Belediyesi’nin, 100’e yakın yayınevini ve Türkiye’nin önde gelen yazarlarını kitapseverler ile buluşturduğu Kartal Kitap Fuarı, 3’üncü gününde ünlü isimlere ev sahipliği yaptı.

Kartal’ın kültürel hayatına bir renk ve hareketlilik getiren, sadece Kartal’dan değil, İstanbul’un birçok noktasından kitapseverlerin adeta akın ettiği Kartal Kitap Fuarı, devam ediyor. Covid-19 salgınından dolayı uzun süre okurlarıyla buluşamayan edebiyat ve düşünce hayatının önde gelen isimleri, Kartal Kitap Fuarı’nda okurlarıyla özlem gideriyor.

Kartal Kitap Fuarı’nın 3’üncü gününde Çağdaş Türk Romanı’nın usta kalemi Latife Tekin, konuk olduğu KE Sahnesi’nde Kartallı kitapseverlerle buluşarak yazarlık serüvenini anlattı, güncel konular hakkında kendisine yöneltilen sorulara cevap verdi. Tekin söyleşinin ardından okuyucuları ile buluşarak kitaplarını imzaladı.

Tekin’den sonra KE Sahnesi’nin konuğu ünlü tarihçi Prof. Dr. İlber Ortaylı oldu. Başta Kartal olmak üzere birçok Avrupa kentinin kültürel ve sanatsal tarihi hakkında bilgiler paylaştığı söyleşide Ortaylı, tarihteki bazı tanınmış isimlerle olan anılarından da bahsederek kitapseverlerle zengin bir sohbet gerçekleştirdi.

Fuarın üçüncü gününün son etkinliği ise belgeselci, gazeteci Nebil Özgentürk’ün yapımıyla Orhan Kemal’in hayatının anlatıldığı ‘Bir Yudum İnsan’ belgeselinin gösterimi ve söyleşisi oldu. Söyleşide Nebil Özgentürk ve Orhan Kemal’in oğlu Işık Öğütçü, ünlü yazarın yazın hayatından kesitler sunarak anılarını anlattı.

“En Büyük Savaşımız Kültür Savaşıdır

Fuarın 3’üncü gününe, ünlü tarihçi İlber Ortaylı’nın söyleşisi damga vurdu. Etkinliğe, Kartal Belediye Başkanı Gökhan Yüksel, Cumhuriyet Halk Partisi Kartal İlçe Başkanı Efendi Argunşah ve çok sayıda kitapsever katıldı. Sevilen tarihçi İlber Ortaylı söyleşisinde; başta Kartal olmak üzere birçok Avrupa kentinin kültürel ve sanatsal tarihi hakkında bilgiler paylaştı. Ortaylı, tarihteki bazı tanınmış isimlerle olan anılarından da bahsederek kitapseverlerle zengin bir sohbet gerçekleştirdi.

Ünlü tarihçi, Türkiye’nin en büyük savaşının kültür savaşı olduğunu kaydederek; “Türkiye kültürel hayatta çok büyük bir kavga yaptı. Bu halen devam ediyor. Bizim kültürel savaşımız en büyük savaştır. Bazı insanlar bunun farkında değil. Bizim endüstriyel bir sınıf savaşımız yok. Bu çok açıktır. Bizim işçi sınıfımız eli yağda balda yaşayan bir sınıf değil ama hiçbir zaman da batıdaki işçi sınıfının; sefaletini, rezaletini ve maruz kaldığı tehlikeleri yaşamadı.” ifadelerini kullandı.

Konuşmasının devamında, özellikle gençlerin Türkçeyi özensiz konuştuklarına dikkat çeken Ortaylı; “Konuştuğumuz dilin farkında değiliz. Her dilin kendine göre bir mekaniği vardır. Oysa dil en büyük üretim aracıdır. İnsanoğlunun en büyük harikalarından biridir. Garip garip sesler çıkarırsan yabancı dil de telaffuz edemezsin.” Şeklinde konuştu.

“Türk Diline Sahip Çıkacağız”

Kartal Belediye Başkanı Gökhan Yüksel, söyleşinin sonunda İlber Ortaylı’ya teşekkür plaketi takdim etti. “Türk Dil Kurumu’na ve güzel Türkçemize sahip çıkacağız” diyen Başkan Gökhan Yüksel, sözlerini şöyle sürdürdü; “Kartal’da kültür sanat faaliyetleri tüm hızıyla devam edecek. Değerli hocamızdan öğrendiklerimiz ve duyduklarımızla ileriye taşıyacağız. Tüm katkıları için kıymetli hocamıza teşekkür ediyoruz.”

Türk Edebiyatı’nın Unutulmaz Kalemi Orhan Kemal’in Anısına Söyleşi

Fuarın üçüncü gününün finali ise ünlü romancı Orhan Kemali’n doğumunun 107’nci yıl dönümü nedeniyle düzenlenen anma programı ile oldu. Etkinlikte belgesel yapımcısı, yazar Nebil Özgentürk tarafından hazırlanan ve Orhan Kemal’in hayatının anlatıldığı ‘Bir Yudum İnsan’ belgeseli dev ekrana yansıtıldı. Belgesel gösteriminin ardından Nebil Özgentürk’ün yanı sıra Orhan Kemal’in oğlu Işık Öğütçü’nün yer aldığı bir söyleşi düzenlendi. Söyleşide konuklar; ünlü yazarın hayatı ve yazarlık serüveni ile Nazım Hikmet ile olan anılarını kitapseverlerle paylaştı.

Kartal Belediye Başkanı Gökhan Yüksel’in yanı sıra; Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar ve CHP Kartal İlçe Başkanı Efendi Ergunşah’ın da yer aldığı etkinlik, katılımcıların yoğun ilgisi ile karşılaştı.

Söyleşinin ardından sahneye çıkarak bir konuşma gerçekleştiren Başkan Gökhan Yüksel “Bugün güzel ve özel bir gün oldu. Orhan Kemal günü oldu. Değerli Başkanımız Zeydan Karalar da bizi yalnız bırakmadı. Başkanımıza ve konuklarımıza çok teşekkür ederiz. Ülkemizin değerli şahsiyetlerini yaşatmak ve gençlere tanıtmak için böyle güzel buluşmaların olduğu etkinlikler düzenlemeye devam edeceğiz.” şeklinde konuştu.

Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar ise konuşmasında şunları dile getirdi: “-Önümüz aydınlık- dediler. En umutsuz olduğumuz dönemde de umudumuzu kaybetmeyeceğiz. Ülkemiz için Orhan Kemal çok önemli bir değerdir. Ama Adana için çok başka bir insandır.”

Konuşmaların ardından konuklar; Nebil Özgentürk ve Işık Öğütçü’ye plaket takdimini Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar gerçekleştirdi.

Kaynak : https://www.cumhurhaber.com/kartal-kitap-fuari-ucuncu-gununde-onemli-isimleri-agirladi/31161/
 
Üst