DSİ Konya'ya Yaptığı Yatırımlara Devam Ediyor!

DSİ Konya'ya Yaptığı Yatırımlara Devam Ediyor!

DSİ yatırımlarının kaynağını teşkil eden su, yaşamsal öneminin yanında tüm üretim süreçlerinin ana girdilerinden birini oluşturuyor. Ulaştığı her alanda adeta zincirleme bir reaksiyona sebep olan su, hem sektörel hem de sektörler arası hareketliliği tetikliyor. Suyun tarım ve sanayide yarattığı güçlü etki, geniş iş sahalarının doğmasına da vesile oluyor.

Tarım, enerji, hizmet ve çevre sektörlerinde faaliyetlerini yürütmekte olan Tarım ve Orman Bakanlığı, Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü; inşa ettiği dev barajlarda depoladığı suyu başta içme, kullanma ve sanayi suyu üretimine yönelik tesisler olmak üzere; hidroelektrik enerji üretimi, tarımsal sulama, atıksu arıtımı, taşkın kontrolü gibi çok geniş bir yelpazede mühendislik yapıları vasıtasıyla milletimizin hizmetine sunuyor.

Bu bağlamda ülkemizde 1954 yılından bu yana toprak ve su kaynaklarını geliştirmekle mesul olan DSİ, aralarında dünyada ilk kez uygulanan projelerin, en yüksek ve büyük barajların, en uzun sulama kanallarının ve içme suyu maksatlı tünellerin bulunduğu sayısız tesisi tamamlayarak milletimizin istifadesine sunmuş ve sunmaya da devam etmektedir.

DSİ, Konya’ya yaptığı yatırımlar ile münbit toprakları su ile buluşturmaya devam ediyor.

Konya’ya 24 Baraj, 30 Gölet ve 2 İçmesuyu Arıtma Tesisi Kazandırıldı

İç Anadolunun ve ülke tarımının en önemli illerinden biri olan Konya’da ziraatın daha da gelişmesi için son 19 yılda kente 297 adet Tesis ile 12 milyar 606 Milyon 271 bin TL yatırım yapıldı. Konya’da son 19 yılda 24 baraj, 30 gölet ve 2 İçmesuyu Arıtma Tesisi inşa edildi.

İnşaatı Devam Eden 5 Baraj ve 4 Gölet ile Konya Çiftçiler Kalkınacak

Diğer taraftan Konyalı vatandaşlarının ve çiftçilerinin kalkınması için baraj, gölet ve sulama tesislerinin önemi çok fazla. Dolayısıyla Konya’nın su kaynaklarını değerlendirmek için yeni barajlar inşa ediliyor. Bu kapsamda 5 barajın ve 4 göletin yapım çalışmaları devam etmektedir.

Konya’da Taşkın Riskini Azaltılıyor

Ayrıca; Konya İlinde taşkın riskini azaltmak için son 19 yılda tamamlanan 143 adet taşkın koruma tesisi ile 180 yerleşim yeri ve 38 bin 742 dekar arazinin taşkın kontrolü sağlanmıştır. 3 adet taşkın koruma tesisinin de inşaat çalışmaları devam etmektedir.

Konya’nın Suyu Ülkemizin Enerjisine Enerji Katıyor

Konya’da son 19 yılda 2 adet Hidroelektrik Enerji (HES) Tesisi işletmeye alınarak yıllık 97 milyon KWh enerji üretimi sağlıyor, kurulu gücü 33,39 MW olan bu tesisler sayesinde milli ekonomiye katkı sağlanıyor.


Kaynak: www.dsi.gov.tr

Kaynak : https://www.yeraltihaber.com/haber/dsi-konyaya-yaptigi-yatirimlara-devam-ediyor-2243
 
Üst