"Altı Parti Tarih Yazıyor.."

"Altı Parti Tarih Yazıyor.."

muharremZerkekhbrturk.jpg


CHP Genel Başkan Yardımcısı Muharrem Erkek, Habertürk kanalında Kübra Par’ın sunduğu Açık ve Net programına konuk oldu. 6 muhalefet liderinin buluşmasından, ekonomik sorunlara, Güçlendirilmiş Parlamenter Sistemden, dış politikaya, Muhalefetin cumhurbaşkanı adayının kim olacağına kadar birçok soruya yanıt veren Muharrem Erkek, olası erken seçimde CHP’nin birinci parti olacağını açıkladı.Habertürk kanalına konuk olan CHP Genel Başkan Yardımcısı Muharrem Erkek, Kübra Par’ın sorduğu sorulara yanıt verdi. Güçlendirilmiş Parlamenter Sistemde Cumhurbaşkanını kim seçecek sorusuna yanıt veren Erkek; “Şu anda Cumhurbaşkanını milletimiz seçiyor. Bizlerin milletimizin Cumhurbaşkanını seçmesi konusunda hiçbir rahatsızlığı olması mümkün değil. O yüzden milletimizin seçmesi konusunda bir düzenleme yapmadık, milletimiz seçmeye devam edebilir. Almanya’da parlamenter sistem, Avusturya’da parlamenter sistemle yönetiliyor. Almanya’da meclis, Avusturya’da ise halk seçiyor cumhurbaşkanını. Cumhurbaşkanı’nın görev ve yetkilerini anayasa da sağlıklı belirlerseniz başbakan ile arasında sorun çıkmaz” diyerek cevapladı.“TÜRKİYE; KİŞİ, DEVLET VE PARTİ BİRLEŞMESİNDEN KAYNAKLI SORUNLAR YAŞIYOR”

Parlamenter sistemde Cumhurbaşkanı ve Başbakan arasında çatışma yaşanıyor eleştirilerine katılmadığını belirten Erkek; “Cumhurbaşkanı önerdiğimiz sistemde devleti ve milleti temsil edecek. Temsil noktasında görev yapacak; tarafsız olacak, herhangi bir siyasi parti ile ilişkisi olmayacak 12 Eylül anayasası o kadar kötü bir anayasa ki; darbe hukuku öyle bir Cumhurbaşkanı yarattı ki.. İnanılmaz yetkileri var, her şeye etki edebilir ama sorumluluğu yok. Parlamenter sistemin ruhuna aykırı bir cumhurbaşkanı yarattı. Bizim önerdiğimiz sistemde o yüzden öyle bir cumhurbaşkanı olmayacak. Bugün partili cumhurbaşkanının yarattığı siyasi ve ekonomik krizleri hepimiz yaşıyoruz. Şuanda Türkiye kişi, devlet ve parti birleşmesinden kaynaklı sorunlar yaşıyor. Buna son vereceğiz; Cumhurbaşkanı kesinlikle tarafsız olacak, yetki ve sorumluluk başbakan ve bakanlarda olacak” dedi.
“MESELE MEMLEKET MESELESİDİR; SİYASİ İKBAL, PARTİ MESELESİ DEĞİL”

Muhalefet Partisi Genel Başkanının bir araya gelmesi ve iktidar olunması halinde geçiş sürecinin nasıl olacağı tartışmalarına yanıt veren Muharrem Erkek; “Her alanda yol haritalarımız ve çalışmalarımız devam ediyor. En önemli temel 28 Şubat tarihinde açıklanacak. Geçiş süreci özellikle koyulmadı, seçimden sonra. Seçimden sonra ne yapacaklarımızı; Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem noktasında önemli bir yol haritası olacaktır. Şu anda Türkiye’ye umut veren çok güçlü bir demokrasi ittifakı oluştu. Genel başkanlar ‘Mesele memleket, Türkiye meselesidir. Mesele parti meselesi değil; şahsi ikbal meselesi değildir” dediler. Cumhur İttifakı dışındaki tüm siyasi partilerin Parlamenter sistem konusunda anlaşmış olması çok önemlidir. Bugün Millet İttifakı ile Cumhur İttifakı arasındaki fark 10 puana çıktı. Bugün seçmene sorduğunuzda Güçlendirilmiş Parlamenter Sisteme destek yüzde 66-70’leri buluyor. Millet İttifakının adayı 13’ncü Cumhurbaşkanı olacak. Anketlerde bunu gösteriyor. Bu seçim aynı zamanda bir referandum niteliği taşıyor. Toplum güçlü bir talepte bulunursa kim bunun karşısında durabilir” diyerek yanıt verdi.

4_1044.jpg


“MUHALEFETTEKİ AK PARTİ BU SİSTEMLE ÜLKEYİ YÖNETMEMİZİ İSTEMEZ”

Diyelim ki halkımız mecliste 360 vekil bize vermedi. Bu sistem öyle bir sistem ki; bakın Sayın Erdoğan “Şahsım hükümeti” diyor. Mehmet Uçum “tek kişilik hükümet” diyor. Çok keyfi bir monokrasi, demokrasi gibi değil; yani tek adam sistemiyle de yönetebilirsiniz. Ama bu yetkileri öyle bir kullanırsınız ki; kolektif bir çalışma da yapabilirsiniz. Bugün dünyada kişi başına düşen en yüksek, hukukun üstünlüğünde en ileri olan dünyadaki tüm ülkelere bakarsanız hepsi güçlendirilmiş parlamenter sistemle yönetiliyor. Bugün hükümet istikrarı var deniyor; siyasi istikrar var mı? Bugün Türkiye tarihinin en büyük ekonomik ve siyasi krizi ile karşı karşıyayız. Güçlendirilmiş Parlamenter sisteme geçemezsek, millet yetkiyi vermezse; o dönem AK Parti muhalefet olacaktır. Muhalefette olacaklarından bizim bu yetkilerle bu sistemle yönetin diyeceklerini sanmıyorum. Ama bizler yine de bu sistemi öyle bir kullanacağız ki yine etkin ve katılımcı, şeffaf, hesap verilebilir bir yargı olacak. Keyfilikle ülkeyi yönetmeyeceğiz; biz milletimizin bu yetkiyi bize vereceğine inanıyoruz. Çünkü halkımız yaşayarak gördü. Bugün salatalığın kilosu 25 lira, kıymanın kilosu 120 lira. Çocuklar şiddetli yoksulluk çekiyor, yeterli beslenemiyorlar. Bunların hepsinin sorumlusu sistemdir. Bugün tüm önde gelen ekonomistlere bu sorunlar nasıl aşılır diye sorulduğunda verdikleri cevap; önce sistem, önce hukuk devleti diyorlar. Ekonomiyi düzeltecek olan da hukuktur. İşsizlik, yoksulluk, özgürlükler, ekonomi bunlar birbirinden ayrılamazlar. Eğitimde, sağlıkta ekonomide tüm sorunlar ağırlaştı. Tek adam sistemi değil bu; patronluk sistemi. Tek adamlı sistemler krizleri çözemezler; kriz yaratırlar” dedi.
“ÖNCE DEMOKRASİ SONRA ÜRETİM VE SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK”

Muhalefet partilerinin ekonomik sorunları nasıl çözeceğine dair henüz bir program açıklamamış olması eleştirilerine de yanıt veren Muharrem Erkek; “İlk 1 ay ve 6 ayda yapacaklarımızı sürekli anlatıyor ama daha çok vurgulamamamız gerekiyor. Bugün ülkemizde 15-30 yaş arası 20 milyon gencimiz var; bunların üçte biri yani yüzde 33’ü ne istihdamda ne de eğitimde. Mahallelerinde kaldırımlarda oturuyorlar, bu çok acı bir tablo. Gençlerimizin yüzde 75’i babalarından harçlık alamazsa sokağa çıkamayacak durumdalar. Bu tabloyu kim yarattı? Hem bu sistem hem de bu yönetim yarattı. Birlikte yarattılar hepsi iflas etti. Türkiye’nin kaynakları var; 1923-2002 yılları arasında; AK Parti iktidara gelinceye kadar tüm hükümetlerin kullandığı kaynak 713 milyar dolardır. Son 20 yılda kullanılan kaynak ise 2,5 triyon dolar. Tüm cumhuriyet hükümetlerinin kaç katı kaynak kullanmışlar. Sorun; tüm vizyonları, bütün ufku bu iktidarın inşaat ve rant yaratmaktır. İktidar olduklarında; ekonomik krizden çıkmış bir Türkiye’yi devir aldılar. Sağlıklı bir alt yapı kurulmuştu; yapısal reformları yapsalardı, dünyada para boldu. Hiçbir yapısal reform yapamadılar şimdi derin bir krize sürüklediler ülkeyi. Önce demokrasi, sistem, sonra üretim. Üretimden kastımız sadece tarlada sanayide üretim değil; üniversitelerde de üretim diyoruz. İran üniversiteleri bile bizden daha çok bilgi üretiyor! Ekonomik kalkınma için üniversitelerin bilgi üretmesi gerekiyor. Borca dayalı bir üretimden bahsediliyor. Biz ise; katma değeri yüksek üretim diyoruz. Güçlü sosyal devlet ve sürdürülebilirlik diyoruz” diyerek yanıtladı.
“SİYASET ZENGİNLEŞME ARACI OLMUŞ”

Millet İttifakı bünyesinde alanında çok uzman ve ehil ekonomi uzmanları olduğunu, çok kısa süre içerisinde yürüttükleri çalışmaları kamuoyuna açıklayacaklarını belirten Muharrem Erkek; “Her partinin çok ciddi ekonomik kurmayları var ve ciddi çalışıyorlar. 28 Şubatta çok sağlam bir temel atıyoruz. Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem içinde çok ciddi başlıklar var; yasama, yürütme, yargı, temel hak ve özgürlükler, kamu yönetimi ve siyasi etik yasası. Siyaset artık zenginleşme aracı olmuş. Devletteki israfı bitirseniz bile öyle bir kaynak çıkıyor ki ortaya. Bugün ekonomik sorunu olmayanda da mutsuz bu ülkede. Her şeyi sırayla çözmek gerekiyor. Çok şey merak ediliyor; ekonomi de bunlardan bir tanesi. Doğru temeli atmak zorundayız; doğru temel sistemdir. Ekonomi kurmayları da ekonomi politikalarını açıklayacaktır. Şuan en önemli adımı attık; bir araya geldik ve bir arada kaldık” dedi.
ORTAK ADAY KİM OLACAK?

Anketlerde Mansur Yavaş, Ekrem İmamoğlu dahil birçok ismin yanı sıra CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun da adının geçtiği Cumhurbaşkanlığı adayı kim olacak sorusu üzerine Muharrem Erkek; “Üyemizden genel başkanımıza kadar hiç kimsenin kendi şahsı ile ilgili kaygısı yok. Ülkemizde şuanda hiç kimse mutlu değil; üzerimizde tarihi bir sorumluluk hissettiğimizden gece gündüz çalışıyoruz. Sayın İmamoğlu ile Genel başkanımız o kadar sık görüşüyorlar ki, aralarında sorun yok. Bizim Cumhurbaşkanı adayımızı hiç kimse merak etmesin; seçim kararı alındığı gün adayımızı herkes öğrenecek. Adayımızın kim olacağına da ittifakımız karar verecek. Ben bir CHP üyesi aynı zamanda CHP Genel Başkan Yardımcısıyım. Benim en güçlü adayım tabi ki Genel Başkanımdır. Ama ittifak karar verecek. Çünkü Türkiye bir ittifak siyaseti içerisinde ve bunun kazanımlarını yerel seçimlerde gördük. Birlikte çalışıyor, birlikte karar veriyoruz. Buna ittifak üyelerimizle birlikte karar vereceğiz” dedi.
“20 YIL YEDİLER İÇTİLER, FATURAYI VATANDAŞ ÖDESİN İSTİYORLAR..”

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun elektrik faturası ödememe boykotunun değerlendiren Muharrem Erkek; “Genel başkanımız hiç kimseye elektrik faturanızı ödemeyin demedi. Kendisi ödemeyeceğini deklare etti. Çünkü aylardır bir tehlikeye dikkat çekiyordu. Aylardır Karakış Fonu oluşturun çağrısında bulundu. Elektrik zammı, Doğalgaz zammı yapmayın, insanların ödeme gücü yok dedi. Siz bu haklı uyarıları dikkate almıyor, tüm basiretsiz yönetim hatalarınızı vatandaşa ödeteceksiniz, olmaz. 20 yıl yediler içtiler, faturayı vatandaş ödesin istiyorlar, hayır” cevabını verdi.

241657489_10222727464787775_7123105951549560135_n.jpg


“İLK SEÇİMDE CHP BİRİNCİ PARTİ OLACAK, GÖRECEKSİNİZ”

CHP Genel Başkan yardımcısı Muharrem Erkek oy bandı ile ilgili eleştirilere şöyle yanıt verdi; “Size samimiyetle oy oranımızı söyleyeyim; sürekli ölçtürüyoruz yüzde 28. Objektif olarak ölçtürüyoruz. AK Partinin oy oranı yüzde 34 değil ki. Onlar yüzde 34 diyorlar; oylarını yüzde 29-30 civarında gösteren çalışmalar var. İlk seçimde CHP birinci parti olacak, göreceksiniz. Çünkü vatandaş gördü; AK Partinin oyları her geçen gün düşüyor, bizimde her geçen gün artmaya devam ediyor. Beklediğimiz gibi değil; demek ki çalışmalarımızı daha iyi anlatmalıyız. Bu bizim sorumluluğumuzda daha çok çalışacağız. Özellikle genç seçmene dokunmamız, dinlemek ve anlamamız gerekiyor. Gençlerle birlikte oturup karar vermek için çalışıyoruz. Ev kadınlarıyla, esnafla, çiftçimizle sürekli görüşüyoruz. Daha çok görüşüp dinleyeceğiz, anlatacağız. 6 parti bir arada, yeni bir siyaset kültürünü göstermek istiyoruz. Bu kutuplaşma girdabından ülkemizi çıkartacağız, bunları başardığımızda zaten birçok sorun kendiliğinden çözülecektir. Tabi ki kamu yönetiminde mutlaka ama mutlaka liyakat diyoruz. KPSS’de 90-100 puan alan bir gencimiz mülakatta elenmeyecek. Öyle bir adaletsizliğe göz yummayacağız. Bunları yapabilecek gücümüz, kadrolarımız var. Türkiye’nin artık yeni kadrolara, yeni yönetim anlayışına, yeni kurallara, yeni kurallara ihtiyacı var. Bunların da hazırlıkları çok ciddi bir şekilde yapıldı” dedi.
“ÇOCUKLARIMIZA NASIL BİR ÜLKE BIRAKACAĞIZ? TEK DERDİMİZ BU”

Muhalefet Partilerinin 28 Şubatta tekrar bir araya geleceğini hatırlatan Muharrem Erkek; “Altı Genel Başkanın buluşması 5,5 saat sürdü. Çok keyifli bir sohbet oldu. Biz genel başkan yardımcıları da kendi aralarında çok önemli çalışmalar yürütüyorlar. Masaya, önünüze Demokrasi ve hukukun üstünlüğünü koyuyorsanız eğer; temel ilkeler de uzlaşıyorsunuz, hiçbir sorun olmuyor. Ben sosyal demokratım, Atatürkçüyüm. Ama biz sosyal demokratlar, liberal demokratlar, muhafazakâr demokratlar hepimiz aynı masadayız. Ortak noktamız demokrasiye inanmaktır. Hepimiz, milyonlar için, çocuklarımızın geleceği için demokrasi mücadelesi vermek zorundayız. Onlara nasıl bir ülke bırakacağız? Demokratikleşmiş, özgür, kalkınmış mutlu bir ülke mi, yoksa otoriterleşmiş, yoksullaşmış çünkü her geçen gün yoksullaşmaya devam ediyoruz. Böyle giderse yoksullaşmaya, hayat pahalılığı devam edip derinleşecek. Çocuklarımıza nasıl bir ülke bırakacağız, tek derdimiz bu. Bu yüzden uzlaşabiliyoruz, onun için temel ilkelerimizde sorun yok” dedi.


Kaynak : http://www.canakkaleaynalipazar.com/alti-parti-tarih-yaziyor/21003/
 
Üst